Jeśli masz coś ciekawego do powiedzenia i chcesz podzielić się tym z innymi, dołącz do autorów naszego bloga. Piszemy o języku, nauce, psychologii i nie tylko. Napisz do nas: agata.urbanczyk@lang.com.pl, skontaktujemy się z Tobą
Małgorzata Mróz lektor i obieżyświat
Małgorzata Mróz lektor i metodyk szkoły językowej Lang LTC
Zapraszamy na wywiad z ciekawym człowiekiem i fantastyczną lektorką. Gosia Mróz, lektor i metodyk Lang LTC, uczy angielskiego od 10 lat. Prowadzi szkolenia w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli LANG, a przy okazji podróżuje, stepuje, szydełkuje, gra na ukulele i robi miliard innych rzeczy. Przeczytajcie jakich...

Czytaj więcej
JAK GWIAZDY UCZĄ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH
kursy językowe dla VIP-ów
W naszej szkole językowej uczy się wiele osób znanych z telewizji i pierwszych stron gazet. Uczenie gwiazd i celebrytów  to nie lada wyzwanie. Tu nie obowiązują reguły zwykłych kursów językowych z podręcznikiem, gramatyką i niezbędnym słownictwem.
Czytaj więcej
Zwyczaje świąteczne
Boże Narodzenie na świecie
W Polsce nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia bez opłatka, postnej wieczerzy wigilijnej, nakrycia dla niespodziewanego gościa, kolęd i prezentów pod choinką. Czy chcielibyście zamiast opłatkiem dzielić się chałwą? Czy podczas Wigilii zdarza wam się jeść pieczonego indyka, płonący pudding lub rozmoczoną suszoną rybę? W niektórych krajach takie rzeczy dzieją się co roku. Przeczytajcie i zobaczcie kto wywiesza za drzwiami pończochy, kto rozbija piniatę, a kto podczas deseru delektuje się kłodą drewna.

Czytaj więcej
Tłumaczenie to Sztuka
Wielkie dzieła literatury światowej zapadają w pamięć. A. A. Milne, Lewis Carroll i J. R. R. Tolkien to część światowego dziedzictwa literackiego. Bez geniuszu ich twórców nie przeżylibyśmy wielu wzruszeń. Bez wiedzy i wirtuozerii tłumaczy, moglibyśmy jednak nie przebić się przez tekst w oryginale. Wszyscy znają Kubusia Puchatka. Czy wiecie, że "nazwisko" Puchatek to autorskie określenie Ireny Tuwim, tłumaczki książek A. A. Milne, a prywatnie siostry Juliana Tuwima? Kubuś Puchatek to w oryginale Winnie-the-Pooh, więc czy aby na pewno Kubuś?
Czytaj więcej
Poziom języka w skali Rady Europy - co to jest CEFR
Czy wiesz co to jest CEFR? Jeśli po rozmowie z metodykiem szkoły językowej dowiadujesz się, że jesteś na poziomie A2, czy wiesz co to znaczy? Gdy otrzymujesz certyfikat FCE poświadczający, że twój angielski jest na poziomie B2, czy twój pracodawca wie co potrafisz?
Jeśli masz problem z odpowiedzią na którekolwiek z tych pytań, przeczytaj: CEFR (Common European Framework of Reference for Languages), czyli Europejski System Opisu Kształcenia Językowego to sześciostopniowa skala opracowana przez Radę Europy, określająca poziom znajomości języka, uwzględniający mówienie, słuchanie, czytanie i pisanie.
Czytaj więcej
Jak pomóc dziecku uczyć się języka
Dla dziecka nauka języka to ogromne wyzwanie. To dodatkowy przedmiot, który w przeciwieństwie do języka polskiego, jest czymś zupełnie nowym. Nie wystarczy, że dziecko będzie się regularnie uczyło. Najważniejsze, żeby ta nauka była dla niego przyjemnością, a nie kolejnym przykrym obowiązkiem. O to, żeby dziecko lubiło lekcje angielskiego, powinien zadbać nauczyciel, ale my rodzice mamy tu ogromne pole do popisu. 
Czytaj więcej
Jak zostać lektorem języka angielskiego
Zawód lektora języków obcych to wyzwanie. Wymaga świetnej znajomości języka, umiejętności dydaktycznych i cierpliwości, ale przede wszystkim ogromnej sympatii do ludzi. Pozwala też, jak żaden inny, łączyć pracę i rozwój z przyjemnością. Lektorzy w dobrej szkole językowej mają do dyspozycji dostęp do najnowszych materiałów dydaktycznych i szkoleń. Mogą też liczyć na stały kontakt z metodykiem i pomoc we wszystkich kwestiach dydaktycznych. Lektorzy uczący w firmach mają możliwość nawiązania ciekawych relacji biznesowych. Lektorzy języków obcych sami wybierają dni i godziny, w których będą pracować. Dzięki temu mają czas na inne zajęcia, które sprawiają im przyjemność. Lektorzy Lang LTC to nietuzinkowi ludzie. Mają swoje pasje, nie tylko związane ze świetną znajomością języka. Wielu podróżuje po świecie, tworzy muzykę, śpiewa oraz realizuje się artystycznie i zawodowo na wielu płaszczyznach. Bycie lektorem języków obcych to jednak nie zamknięty krąg, do którego mogą należeć tylko wybrańcy. Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli LANG wspiera osoby znające języki obce, które chcą rozpocząć pracę w zawodzie lektora.
Czytaj więcej
Jak wybrać dobrą szkołę językową
Jeśli chcesz uczyć się języka w dobrej szkole językowej, przeczytaj na co warto zwrócić uwagę decydując się na kurs językowy.

Przed rozpoczęciem roku szkolnego, osoby chcące uczyć się języka stają przed dylematem, na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoły językowej. Ofert na rynku jest bardzo dużo. Wszystkie szkoły językowe reklamują się jako profesjonalne i skuteczne. Jak jednak wybrać z powodzi ofert i sloganów reklamowych tę szkołę, która faktycznie zagwarantuje skuteczną naukę języka? Dla ułatwienia opracowaliśmy zestawienie, które ułatwi podjęcie decyzji:
Czytaj więcej
Jak ćwiczyć pamięć - aerobik dla mózgu
Jak ważna jest pamięć przypominamy sobie, kiedy … zapominamy. Widać to, gdy nie możemy przypomnieć sobie istotnej informacji lub kiedy „mamy coś na końcu języka” i nie udaje nam się tego zwerbalizować. Istnieją różne rodzaje pamięci. Możemy ją podzielić m.in. ze względu na: czas przechowywania informacji (sensoryczna, krótkotrwała, długotrwała) i ich rodzaj (deklaratywna, niedeklaratywna, semantyczna, epizodyczna, autobiograficzna). Proces zapamiętywania ma trzy etapy. Najpierw rejestrujemy informacje, potem je przechowujemy i w odpowiednim momencie odtwarzamy. Jak zadbać o pamięć, żeby nie utknąć na którymś z tych etapów? 
Czytaj więcej
"Jest łajza wymagająca" - okiem metodyka
Pracuję na styku dwóch światów. Z jednej strony rekrutuję, szkolę, nadzoruję i wspieram „moich” lektorów. Z drugiej, jestem w kontakcie z „moimi” słuchaczami. Na początku kursu językowego przeprowadzam rozmowy poziomujące, proponuję składy grup tak, by zapewnić słuchaczom naukę języka w optymalnie dobranych zespołach. Na dalszym etapie kursu językowego, przeprowadzam między innymi ankiety satysfakcji, dzięki którym dowiaduję się ważnych rzeczy o kursie językowym, ale też mam okazję zdrowo się pośmiać.
Czytaj więcej
Bezpłatny kurs angielskiego


Zadam Ci dwa pytania. Na pierwsze odpowiesz błyskawicznie, nad drugim zaczniesz się zastanawiać. To zaczynajmy:
- Czy można uczyć się angielskiego za darmo?
Jasne - odpowiesz, jest mnóstwo sprawdzonych metod na naukę słówek, ćwiczenie rozumienia ze słuchu, czy pisania po angielsku. Możesz to robić sam, w domu, przed telewizorem, komputerem lub nad książką. Tak, to dobra odpowiedż. Czas na trudniejsze pytanie:
- Czy można uczyć się angielskiego za darmo w dobrej szkole językowej w centrum Warszawy?
- Trudno uwierzyć, ale to możliwe. Można uczyć się angielskiego bezpłatnie z najlepszymi lektorami polskimi i Native Speakers...
Czytaj więcej
Proste sposoby na naukę języka
Są rzeczy, takie jak jazda na rowerze czy pływanie,  których uczymy się raz i umiemy przez całe życie. Niestety z nauką języka obcego jest zupełnie inaczej. Nie wystarczy raz się nauczyć i korzystać z tej wiedzy w dogodnym momencie.  Języka uczymy się przez całe życie. Wiele osób po dłuższej przerwie zaczyna mieć barierę językową. Wstydzą się zabierać głos,  trudno im wydobyć z pamięci odpowiednie słowo.  Jak tego uniknąć? Jest tylko jeden sprawdzony sposób...
Czytaj więcej
Jak osiągnąć wymarzony cel
Czy zdarza Ci się na koniec tygodnia myśleć, że niewiele udało ci się zrobić, kilka rzeczy zawaliłeś, a te, które zrobiłeś nie do końca wyszły. Przeczytaj koniecznie ten tekst. Dzięki temu łatwiej zaplanujesz i osiągniesz swoje cele...
Czytaj więcej