Jesteś lektorem, egzaminatorem, uczysz się języka obcego ... - podziel się swoimi doświadczeniami z naszymi czytelnikami. Dołącz do autorów naszego bloga! Piszemy o języku, nauce, psychologii i nie tylko. Napisz do nas: monika.ostoja@lang.com.pl, skontaktujemy się z Tobą.
Erasmus - Technology
erasmus blogTechnology, as we all know, is part and parcel of modern life and its transformational power, whether we like it or not, does not stop outside our school door. The pressure to hype up our teaching is high, but classroom computers are still limited in number, Internet access cannot be relied on and we’re too busy anyway. Busy meeting standards. Busy prepping students for tests. We are busy dealing with paperwork. Besides, we’re quite comfortable within our methodological comfort zones, thank you very much. And yet technology is here to stay, so maybe, just maybe, instead of wasting our efforts keeping it out of our classrooms, we could budge just a little and let it in. But how do we go about making the process as painless as possible?
Czytaj więcej
ERASMUS+ informacje dla studentów
wymiana zagraniczna program Erasmus

Co to jest ERASMUS+

ERASMUS Plus to program na rzecz edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na okres 2014–2020, uruchomiany przez Komisję Europejską. Swoją nazwę otrzymał na cześć  holenderskiego filozofa i pedagoga – Erazma z Rotterdamu. W programie uczestniczą państwa Unii Europejskiej. Program Erasmus+ dotyczy różnych obszarów, m.in.

Czytaj więcej
Dziecko na kursie językowym za granicą
kurs językowy za granicą
CO TRZEBA WIEDZIEĆ / KIEDY PLANOWAĆ
Zakończył się kolejny, intensywny sezon językowych kursów zagranicznych. W tym roku mieliśmy sporo wyjazdów dla dzieci i młodzieży. Wszyscy nasi uczniowie wrócili bezpieczni, zadowoleni, a co najważniejsze rozgadani i z całą masą zagranicznych kontaktów i znajomości. Dla rodziców, którzy rozważają tę formę edukacji językowej w przyszłym roku, przeprowadziliśmy wywiad z Barbarą Górską, opiekunem naszych kursów, pytając o to, co poleca i co najczęściej rodzice wybierają dla swoich dzieci. Barbara też jest mamą, więc patrzy na nasze kursy jako opiekun i rodzic.
Czytaj więcej
JAK ZOSTAĆ LEKTOREM JĘZYKA OBCEGO W FIRMIE
kursy językowe dla pracowników
Jeśli chcesz uczyć języków obcych w firmach, przeczytaj artykuł Haliny Chudzik, zajmującej się w Lang LTC rekrutacją lektorów do szkoleń językowych dla pracowników.
Sierpień to gorący czas w każdej szkole językowej. Właśnie teraz szkoły językowe pozyskują nowych lektorów do pracy w nadchodzącym roku szkolnym. Każdej szkole językowej zależy na pozyskaniu najlepszych lektorów, więc taka osoba jak ja, czyli metodyk zajmujący się rekrutacją lektorów, ma pełne ręce roboty.
Czytaj więcej
Małgorzata Mróz lektor i obieżyświat
Małgorzata Mróz lektor i metodyk szkoły językowej Lang LTC
Zapraszamy na wywiad z ciekawym człowiekiem i fantastyczną lektorką. Gosia Mróz, lektor i metodyk Lang LTC, uczy angielskiego od 10 lat. Prowadzi szkolenia w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli LANG, a przy okazji podróżuje, stepuje, szydełkuje, gra na ukulele i robi miliard innych rzeczy. Przeczytajcie jakich...

Czytaj więcej
JAK GWIAZDY UCZĄ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH
kursy językowe dla VIP-ów
W naszej szkole językowej uczy się wiele osób znanych z telewizji i pierwszych stron gazet. Uczenie gwiazd i celebrytów  to nie lada wyzwanie. Tu nie obowiązują reguły zwykłych kursów językowych z podręcznikiem, gramatyką i niezbędnym słownictwem.
Czytaj więcej
Zwyczaje świąteczne
Boże Narodzenie na świecie
W Polsce nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia bez opłatka, postnej wieczerzy wigilijnej, nakrycia dla niespodziewanego gościa, kolęd i prezentów pod choinką. Czy chcielibyście zamiast opłatkiem dzielić się chałwą? Czy podczas Wigilii zdarza wam się jeść pieczonego indyka, płonący pudding lub rozmoczoną suszoną rybę? W niektórych krajach takie rzeczy dzieją się co roku. Przeczytajcie i zobaczcie kto wywiesza za drzwiami pończochy, kto rozbija piniatę, a kto podczas deseru delektuje się kłodą drewna.

Czytaj więcej
Tłumaczenie to Sztuka
Wielkie dzieła literatury światowej zapadają w pamięć. A. A. Milne, Lewis Carroll i J. R. R. Tolkien to część światowego dziedzictwa literackiego. Bez geniuszu ich twórców nie przeżylibyśmy wielu wzruszeń. Bez wiedzy i wirtuozerii tłumaczy, moglibyśmy jednak nie przebić się przez tekst w oryginale. Wszyscy znają Kubusia Puchatka. Czy wiecie, że "nazwisko" Puchatek to autorskie określenie Ireny Tuwim, tłumaczki książek A. A. Milne, a prywatnie siostry Juliana Tuwima? Kubuś Puchatek to w oryginale Winnie-the-Pooh, więc czy aby na pewno Kubuś?
Czytaj więcej
Poziom języka w skali Rady Europy - co to jest CEFR
Czy wiesz co to jest CEFR? Jeśli po rozmowie z metodykiem szkoły językowej dowiadujesz się, że jesteś na poziomie A2, czy wiesz co to znaczy? Gdy otrzymujesz certyfikat FCE poświadczający, że twój angielski jest na poziomie B2, czy twój pracodawca wie co potrafisz?
Jeśli masz problem z odpowiedzią na którekolwiek z tych pytań, przeczytaj: CEFR (Common European Framework of Reference for Languages), czyli Europejski System Opisu Kształcenia Językowego to sześciostopniowa skala opracowana przez Radę Europy, określająca poziom znajomości języka, uwzględniający mówienie, słuchanie, czytanie i pisanie.
Czytaj więcej
Jak pomóc dziecku uczyć się języka
Dla dziecka nauka języka to ogromne wyzwanie. To dodatkowy przedmiot, który w przeciwieństwie do języka polskiego, jest czymś zupełnie nowym. Nie wystarczy, że dziecko będzie się regularnie uczyło. Najważniejsze, żeby ta nauka była dla niego przyjemnością, a nie kolejnym przykrym obowiązkiem. O to, żeby dziecko lubiło lekcje angielskiego, powinien zadbać nauczyciel, ale my rodzice mamy tu ogromne pole do popisu. 
Czytaj więcej
Jak zostać lektorem języka angielskiego
Zawód lektora języków obcych to wyzwanie. Wymaga świetnej znajomości języka, umiejętności dydaktycznych i cierpliwości, ale przede wszystkim ogromnej sympatii do ludzi. Pozwala też, jak żaden inny, łączyć pracę i rozwój z przyjemnością. Lektorzy w dobrej szkole językowej mają do dyspozycji dostęp do najnowszych materiałów dydaktycznych i szkoleń. Mogą też liczyć na stały kontakt z metodykiem i pomoc we wszystkich kwestiach dydaktycznych. Lektorzy uczący w firmach mają możliwość nawiązania ciekawych relacji biznesowych. Lektorzy języków obcych sami wybierają dni i godziny, w których będą pracować. Dzięki temu mają czas na inne zajęcia, które sprawiają im przyjemność. Lektorzy Lang LTC to nietuzinkowi ludzie. Mają swoje pasje, nie tylko związane ze świetną znajomością języka. Wielu podróżuje po świecie, tworzy muzykę, śpiewa oraz realizuje się artystycznie i zawodowo na wielu płaszczyznach. Bycie lektorem języków obcych to jednak nie zamknięty krąg, do którego mogą należeć tylko wybrańcy. Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli LANG wspiera osoby znające języki obce, które chcą rozpocząć pracę w zawodzie lektora.
Czytaj więcej
Jak wybrać dobrą szkołę językową
Jeśli chcesz uczyć się języka w dobrej szkole językowej, przeczytaj na co warto zwrócić uwagę decydując się na kurs językowy.

Przed rozpoczęciem roku szkolnego, osoby chcące uczyć się języka stają przed dylematem, na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoły językowej. Ofert na rynku jest bardzo dużo. Wszystkie szkoły językowe reklamują się jako profesjonalne i skuteczne. Jak jednak wybrać z powodzi ofert i sloganów reklamowych tę szkołę, która faktycznie zagwarantuje skuteczną naukę języka? Dla ułatwienia opracowaliśmy zestawienie, które ułatwi podjęcie decyzji:
Czytaj więcej
Jak ćwiczyć pamięć - aerobik dla mózgu
Jak ważna jest pamięć przypominamy sobie, kiedy … zapominamy. Widać to, gdy nie możemy przypomnieć sobie istotnej informacji lub kiedy „mamy coś na końcu języka” i nie udaje nam się tego zwerbalizować. Istnieją różne rodzaje pamięci. Możemy ją podzielić m.in. ze względu na: czas przechowywania informacji (sensoryczna, krótkotrwała, długotrwała) i ich rodzaj (deklaratywna, niedeklaratywna, semantyczna, epizodyczna, autobiograficzna). Proces zapamiętywania ma trzy etapy. Najpierw rejestrujemy informacje, potem je przechowujemy i w odpowiednim momencie odtwarzamy. Jak zadbać o pamięć, żeby nie utknąć na którymś z tych etapów? 
Czytaj więcej