Proste sposoby na naukę języka

sposoby na naukę języka
Są rzeczy, takie jak jazda na rowerze czy pływanie,  których uczymy się raz i umiemy przez całe życie. Niestety z nauką języka obcego jest zupełnie inaczej. Nie wystarczy raz się nauczyć i korzystać z tej wiedzy w dogodnym momencie.  Języka uczymy się przez całe życie. Wiele osób po dłuższej przerwie zaczyna mieć barierę językową. Wstydzą się zabierać głos,  trudno im wydobyć z pamięci odpowiednie słowo.  Jak tego uniknąć? Jest tylko jeden sprawdzony sposób...

Jaki sposób? Nie przestawać się uczyć. Nie oznacza to, że przez całe życie trzeba chodzić na kurs językowy. Warto mieć  stały kontakt z językiem i znać kilka prostych metod na powtarzanie go w sposób, który nam pasuje. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne. Języka można  uczyć się z przyjemnością, np. czytając w oryginale książki, komiksy lub czasopisma, które lubimy.

Nauka języka przez internet

Bogatym zasobem narzędzi do nauki języka jest Internet. Można czytać gazety w oryginale (np. The Independent), oglądać filmiki czy teledyski  z opcją „lyrics”. Osobom, które chcą nie tylko uczyć się języka, ale też poznawać ciekawych ludzi, idee i poglądy, polecam  oglądanie w oryginalnych wersjach językowych wystąpień z konferencji TED. Nic tak nie motywuje do nauki jak chęć zrozumienia ciekawych rzeczy, które mówi interesująca osoba. Wystąpienia można śledzić np. na www. youtube.com np. wpisując hasło "ted talks" lub „tedx warsaw”.

Można także surfując po Internecie korzystać ze stron anglojęzycznych lub na polskich stronach wybierać inną wersję językową. Ten sam patent możemy stosować przy różnych codziennych czynnościach. Przykładowo, wypłacając pieniądze z bankomatu, kupując bilet w automacie, czy korzystając z menu w komputerze lub smartfonie możemy wybierać wersje anglojęzyczne.

Są też bezpłatne platformy edukacyjne, z których możemy skorzystać. Na przykład Quizlet, uwzględnia kilka form nauki, takich jak: fiszki, rozsypanki, dyktanda, testy, zadania z limitem czasowym itp. W Internecie można znaleźć też strony i profile, które udostępniają bezpłatnie różne treści językowe. Przykładowo na stronie Lang w zakładce STREFA RODZICA: są gotowe pomysły i ćwiczenia, które mogą wykorzystać rodzice, żeby pomóc dzieciom w nauce angielskiego.

Agata Urbańczyk - psycholog, PR & Marketing Manager w Lang LTC