"Jest łajza wymagająca" - okiem metodyka

Pracuję na styku dwóch światów. Z jednej strony rekrutuję, szkolę, nadzoruję i wspieram „moich” lektorów. Z drugiej, jestem w kontakcie z „moimi” słuchaczami. Na początku kursu językowego przeprowadzam rozmowy poziomujące, proponuję składy grup tak, by zapewnić słuchaczom naukę języka w optymalnie dobranych zespołach. Na dalszym etapie kursu językowego, przeprowadzam między innymi ankiety satysfakcji, dzięki którym dowiaduję się ważnych rzeczy o kursie językowym, ale też mam okazję zdrowo się pośmiać.
Mailowo podpytuję, czy szkolenie językowe toczy się zgodnie z oczekiwaniami uczestników. Właśnie dzięki takiemu półformalnemu kontaktowi ze słuchaczami dowiaduję się co najbardziej cenią w pracy lektorów Lang LTC. Wszystkie odpowiedzi są dla mnie kopalnią wiedzy o kursach językowych, pokazują też jak na dłoni, co ludzie aktywni zawodowo i uczący się języków doceniają w podejściu i pracy lektora. Czasem wypowiedzi te przypominają „humor zeszytów szkolnych” – to dobrze, bo oznacza szczerość w ocenie:-)

Opinie słuchaczy o kursie językowym Lang LTC - przykłady:

  • Jak możecie w Langu ją pochwalić to proszę. Jest o 2 klasy lepsza od poprzedniego i ją chcę dalej.  Jest łajza wymagająca i zmusza do nauki.
  • Dodatkowy plus za cierpliwość i znoszenie moich pytań. Polecam.
  • Dzięki p. Renacie znowu uwierzyłem w siebie.
  • Wszelkie słowa uznania wyrażę w krótkim zdaniu - świetne, metodologiczne podejście nauczyciela do ucznia. Podejście, które może jak nie teraz właśnie - ale jak to pisał Asnyk - w przyszłości ozwie się echem.
  • Lektor, najlepszy jaki mnie uczył. Ma wszystkie cechy jakie powinien posiadać dobry lektor - profesjonalizm, kreatywność, motywowanie do nauki, pomoc w sposobie uczenia. Bardzo proszę o niezmienianie lektora w przyszłym roku. Bardzo chciałabym uczestniczyć dalej w jego zajęciach. Przez pół roku nauczyłam się bardzo dużo, więcej niż przez poprzednie 2 lata. P. Maciejowi zależało na tym żeby nas nauczyć. Najlepszy lektor !!!

Trzeba przyznać, że faktycznie mamy trochę "wymagających łajz", które skutecznie motywują słuchaczy do nauki języka. Mamy też lektorów, którzy po zajęciach spotykają się ze słuchaczami w pubie. Cenimy wszystkich, bo każdy wnosi do edukacji językowej swoją perełkę. Sęk w tym, żeby świat lektora i słuchacza dopasowały się do siebie.

AUTOR:
  Monika Ostoja-Ciemny - romanistka z wykształcenia i zamiłowania.
  Jej pasją jest oczywiście język i kultura francuska, ale uwielbia też podróżować i poznawać ciekawych ludzi.
  W lang LTC jest metodykiem kursów języka francuskiego.