Zwyczaje świąteczne

W Polsce nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia bez opłatka, postnej wieczerzy wigilijnej, nakrycia dla niespodziewanego gościa, kolęd i prezentów pod choinką. Czy chcielibyście zamiast opłatkiem dzielić się chałwą? Czy podczas Wigilii zdarza wam się jeść pieczonego indyka, płonący pudding lub rozmoczoną suszoną rybę? W niektórych krajach takie rzeczy dzieją się co roku. Przeczytajcie i zobaczcie kto wywiesza za drzwiami pończochy, kto rozbija piniatę, a kto podczas deseru delektuje się kłodą drewna.

.

USA

Poprawni politycznie Amerykanie zamiast Świąt Bożego Narodzenia obchodzą po prostu "święto". Widać je z daleka, bo wszystkie domy i ulice są bogato udekorowane i oświetlone tysiącem kolorowych lampek. Wigilia jest zwykłym dniem pracy, za to pierwszego dnia świąt, tuż przed śniadaniem, otwierane są liczne prezenty, którymi obdarowują się domownicy. Podczas uroczystego obiadu spotyka się bliższa i dalsza rodzina, żeby wspólnie świętować.

FRANCJA

We Francji w świątecznych dekoracjach królują jemioła i ostrokrzew. Francuzi nie celebrują Wigilii tak jak my. Uroczysty posiłek jedzą dopiero pierwszego dnia świąt. Na stole (w zależności od regionu) pojawia się: pieczona gęś, ostrygi, indyk nadziewany kasztanami i spora ilość szampana. Obowiązkowym punktem programu jest deser Bûche de Noël, czyli w dosłownym tłumaczeniu „świąteczna kłoda”. Rolada przypominająca konar serwowana jest na pamiątkę dwunastowiecznego zwyczaju przynoszenia do domu dużego polana, które skrapiano oliwą lub słodkim winem owocowym, posypywano solą i pieprzem, a potem spalano w kominku 25 grudnia. Popiół ze spalonej kłody chronił dom przed piorunami i siłami nieczystymi. We Francji świętego Mikołaja wyręcza Jezusek, który wrzuca prezenty do bucików przy kominku.

ANGLIA

Święta w Wielkiej Brytanii nie różnią się diametralnie od naszych. Posiłek wigilijny w gronie najbliższej rodziny rozpoczyna się już w południe. Na obiad, a nie tak jak u nas na kolację, je się pieczonego indyka i płonący pudding, a wieczorem dzieci wywieszają za drzwi pończochy, które nazajutrz wypełnią się prezentami. Z wielkiej Brytanii przyszedł do nas zwyczaj pocałunków pod jemiołą, które przynoszą szczęście i gwarantują spełnienie życzeń.
To w stolicy Wielkiej Brytanii 170 lat temu powstała pierwsza kartka świąteczna z napisem: "Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku".

WŁOCHY

We Włoszech jest dość podobnie jak u nas. Choinkę ubiera się 8 grudnia. Wtedy ogromne, świątecznie przystrojone drzewka pojawiają się na głównych ulicach i placach Rzymu. Dla Włochów bardzo ważnym świątecznym akcentem są szopki, które widać nie tylko w kościołach, ale też w mieszkaniach, na placach, a nawet na klatkach schodowych. Podczas Wigilii, Włosi jedzą m.in. tradycyjne włoskie ciasta: pandoro i penettone, które zagryzają migdałami, nugatem i orzechami laskowymi. W noc wigilijną tłumnie uczestniczą w pasterce, a nazajutrz rozdają prezenty.

HISZPANIA

W Hiszpanii także królują szopki, ale zamiast opłatka jest … CHAŁWA! W zależności od regionu, na stole wigilijnym lądują: pieczony indyk, prosię, jagnięcina lub owoce morza, a na deser ciasto Trzech Króli, w którym mogą być zapieczone drobne upominki. W Wigilię pod choinką nie ma prezentów. Dzieci otrzymują je dopiero w święto Trzech Króli. Odwzajemniają się słodyczami i kostkami cukru dla wielbłądów.

MEKSYK

15 grudnia w Meksyku pod sufitem zawiesza się wypełnioną słodyczami piniatę. Dzieci rozbijają ją i na wyścigi rzucają się do zbierania słodyczy. W Wigilię je się dorsza z papryką, oliwą i grzankami, pieczonego indyka, słodycze i owoce.

SZWECJA

Szwedzi zamiast śpiewać kolędy wolą tańczyć wokół choinki. Na stole pojawia się Lutefisk (rozmoczona suszona ryba o mdłym smaku), głowizna, galaretka wieprzowa i pierniczki. Zamiast stawiać na stołach dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa, Szwedzi przejmują inicjatywę i sami odwiedzają samotnych.

DANIA

W Danii, oprócz pieczonej gęsi z jabłkami, na wigilijnym stole pojawia się ryżowy deser, w którym ukryty jest migdał. Kto go znajdzie otrzymuje specjalny upominek, gwarantujący szczęście w nadchodzącym roku.

ROSJA

W Rosji hucznie świętowana jest noc sylwestrowa. To wtedy Dziadek Mróz ze Śnieżynką przynoszą prezenty. Boże Narodzenie obchodzone jest 7 stycznia. Podczas uroczystej kolacji składającej się z 12 dań (nawiązujących do 12 apostołów), takich jak: bliny, ryba i mięsa w galarecie, pieczyste i pierniki miodowe. W oknach zapala się świece, a na ulicach ogniska, które mają ogrzać Dzieciątko. Gospodarze domów, w których oknach palą się świece, mogą spodziewać się wizyty dzieci z lampionami i papierowymi gwiazdami. Mali goście składają gospodarzom życzenia i często odgrywają przedstawienia, które są nagradzane świątecznymi przysmakami.