JAK ZOSTAĆ LEKTOREM JĘZYKA OBCEGO W FIRMIE

kursy językowe dla firm
Jeśli chcesz uczyć języków obcych w firmach, przeczytaj artykuł Haliny Chudzik, zajmującej się w Lang LTC rekrutacją lektorów do szkoleń językowych dla pracowników.
Sierpień to gorący czas w każdej szkole językowej. Właśnie teraz szkoły językowe pozyskują nowych lektorów do pracy w nadchodzącym roku szkolnym. Każdej szkole językowej zależy na pozyskaniu najlepszych lektorów, więc taka osoba jak ja, czyli metodyk zajmujący się rekrutacją lektorów, ma pełne ręce roboty. Wszystkim, którzy zastanawiają się nad uczeniem języka w firmach lub mają pierwsze zajęcia firmowe za sobą, ale chcieliby rozwinąć skrzydła, podpowiadam, jakie kompetencje ceni u lektorów dobra szkoła językowa.

Kim jest lektor języków obcych pracujący dla biznesu?

Praca lektora języka obcego pracującego dla biznesu polega na prowadzeniu zajęć z języka obcego z pracownikami firm i korporacji. Zajęcia językowe odbywają się zazwyczaj na terenie firmy. Pracownicy najczęściej uczą się języków przed pracą, w bardzo wczesnych godzinach porannych, albo popołudniami po pracy.

Kogo uczy lektor pracujący w firmie?

Uczestnikami zajęć językowych są najczęściej menadżerowie, którzy bez sprawnego posługiwania się językiem obcym, nie mogą się w firmie rozwijać lub awansować. W zależności od specyfiki firmy czy instytucji, w kursach językowych mogą uczestniczyć dyrektorzy, członkowie zarządu lub kierownicy działów np. sprzedaży, obsługi klienta czy finansów. Coraz częściej w zajęciach uczestniczą także inżynierowie, specjaliści różnych dziedzin, pracownicy administracji czy nawet produkcji.

Czego uczy lektor biznesowy?

Z reguły już na pierwszych zajęciach lektor uczący w firmie przekonuje się, że nie może pracownikom firmy zaproponować typowych zajęć z tzw. języka ogólnego, opartych na standardowym podręczniku do nauki języka. Pracownicy firm mają bowiem swoje indywidualne potrzeby szkoleniowe i różne doświadczenia z wcześniejszą nauką języka. Niezależnie jednak od zajmowanego stanowiska są pewne umiejętności, które pracownik musi nabyć, aby móc efektywnie funkcjonować w międzynarodowym środowisku pracy. Te umiejętności zdobędzie na naszych zajęciach językowych. Nasz lektor nauczy go m.in. przedstawiać się i opowiadać o swojej pracy kolegom z zagranicy, uczestniczyć w spotkaniach i prowadzić je w języku obcym, w czasie spotkań prezentować swoje opinie i dobrze je argumentować, prowadzić rozmowy sprzedażowe lub serwisowe z zagranicznym partnerem lub kontrahentem, czy wreszcie prezentować produkty firmy i je sprzedawać.

Jakie umiejętności powinien mieć lektor uczący w firmach?

Praca lektora w biznesie to wyzwanie, ale też źródło ogromnej satysfakcji. Lektor musi posiadać cały szereg umiejętności, aby móc uczyć pracowników firm. Po pierwsze musi potrafić dobrze zbadać potrzeby szkoleniowe uczestników swoich zajęć, czyli musi wiedzieć, jakich konkretnie umiejętności powinien ich nauczyć. Po drugie musi posiadać doskonałe zdolności komunikacji, przekazywania wiedzy w różny sposób, z wykorzystaniem nie tylko słów, ale też obrazu, filmu oraz nagrań audio. Tu przyda się kreatywność w prezentowaniu wiedzy oraz w przygotowaniu zadań, które wzbudzą ciekawość uczestników kursu po całym dniu pracy. Lektor powinien też orientować się jak funkcjonuje firma, jaka jest jej kultura korporacyjna i obowiązujący dress code.
Ponadto, lektor musi posiadać dobrze rozwinięte umiejętności interpersonalne, w tym całe pokłady cierpliwości, oraz umiejętność spokojnego rozwiązywania trudnych i konfliktowych sytuacji czy rozbieżnych oczekiwań. Lektorom przydaje się też znajomość technologii wspomagającej nauczanie począwszy od prostych aplikacji do nauki słówek po bardziej zaawansowane programy pomocne w przygotowywaniu lub edytowaniu planów lekcji.

Co nasza szkoła językowa ceni u lektorów, którzy z nami współpracują?

Przede wszystkim cenimy lektorów, którzy mają pasję do przekazywania wiedzy osobom dorosłym i którzy wiedzą jak to robić. Dobry lektor to przede wszystkim nietuzinkowa osobowość. W prowadzeniu zajęć przydają się także dodatkowe zainteresowania i wykształcenie pozajęzykowe, np. finansowe, prawnicze czy inżynierskie.

Jak wspomagamy i rozwijamy naszych lektorów?

Chcemy by nasi lektorzy rozwijali się z nami, więc oferujemy im bezpłatne warsztaty i szkolenia metodyczne z doświadczonymi praktykami oraz zniżki w szkoleniach i konferencjach naszego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Najlepszym oferujemy dodatkowe możliwości współpracy przy przeprowadzaniu audytów, prowadzeniu lekcji pokazowych i szkoleń dla lektorów. Oferujemy też możliwość zostania inwigilatorem lub egzaminatorem w Platynowym Centrum Egzaminacyjnym Cambridge English Lang LTC.
Przede wszystkim doceniamy profesjonalną współpracę, rzetelne wykonywanie swoich zadań oraz terminowe rozliczenia. Lektorom, którzy angażują się w swoją pracę, oferujemy możliwość długoletniej współpracy i pełen grafik zajęć.

Halina Chudzik szkoła językowa Lang LTCHalina Chudzik - metodyk języka angielskiego, specjalista ds. HR, certyfikowany trener biznesu i coach. W LANG LTC zajmuje się rekrutacją lektorów, współtworzeniem oraz realizacją programów wdrażania i rozwoju lektorów.

Jeśli chciałbyś dołączyć do zespołu lektorów LANG LTC, skontaktuj się ze mną: halina.chudzik@lang.com.pl, kom. 510 151 434.

Praca w szkole językowej Lang LTC - ZOBACZ